Sokat gondolkoztam a téma kifejtésének menetén, a probléma megoldására az internet segítségével tudtam rájönni. A Wikipédia szerint a hatalom azt a képességet vagy erőt jelenti, amely alapján valaki vagy valami akaratát vagy szándékát másra, másokra rá tudja testálni.
Az ember ilyenfajta befolyása igazából több szinten származtatható. Kiemelve néhányat, kezdjük a pozitívabbakkal: ha valaki intelligens, és kivívta magának mások elismerését ennek demonstrálásával (legyen az kutatás vagy bármi), akkor társai jó esetben felnéznek rá és tisztelik. Ehhez hasonlóan, amikor valaki felmászott a munkahelyi "szamárlétrán", akkor a beosztottjai felett hatalma van, viszont felelőssége is. A másik véglet pedig amikor valaki fizikumával megfélemlít és kényszerít másokat különböző műveletekre, esetleg a vagyonával próbálja ezt elérni, valamint ebbe a kategóriába sorolható a lehet legveszélyesebb formája az, amire a felső definícióról asszociáltam először; manipulációnak hívják.
Általánosságban kijelenthetjük, hogy kétféle ember létezik; az, aki manipulálja embertársait, valamint az, aki hagyja, hogy manipulálják. Mindennapjainkban számunkra sem ismeretlen a játszmák által befolyásolt cselekedetek és konfliktusok áradata, hiszen az alá- és fölérendeltségi viszonyok rendszerei árnyalják az összes olyan egységet, amiben mozgunk, legyen az a család, az iskola vagy a munkahely. Ebből kiindulva, mi nem lenne jobb, mint uralni ezeket a játszmákat?
A definíciót felolvasva néhány barátomnak -, akiktől próbáltam segítséget kérni, de nem tudtak ellátni számomra hasznos tanáccsal - egy akkor épp nem jelen lévő személy neve ugrott be, aki úgy gondolja, hogy igen jó mások manipulálásában. Szerintem nem, mivel rossz struktúrával próbál dolgozni. A gyerekcipőben járó pszichopata hajlamokkal rendelkező "manipulátorok" könnyen elhiszik saját maguknak, hogy ügyesek, de sajnos így szimplán az önámításuk csapdájába esnek, önhittségük manipulálja őket.
Először is, fel kell térképeznünk mindennapi "ellenfeleinket". A cél szem előtt tartása mellett nem elfelejteni, hogy bármit el lehet adni megfelelő csomagolással. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen viszonyrendszerek pilléreiként funkcionálunk; kire és milyen módon tudunk hatással lenni különböző tetteinkkel. Megfontoltan kell cselekednünk, hiszen az emberek egója a mai individualista társadalmunkban könnyen sebezhető, erre egyszerű példaként tudom hozni nyelvünk használatának alapvető hibáit: a magyar nyelv engedi a szósorrend variálását, valamint az egyes szinonimák rossz alkalmazása is néha "sikeresen" kétségbe ejti a másik személyt, így az nem bízik meg bennünk. Ugyebár az emberek cselekedeteit leggyakrabban az érzelmek befolyásolják, így a másik érzelmi függőségét mindenképpen figyelembe kell venni és saját hasznunkra fordítani. Sokan vitatkoznak róla -, többek közt például Machiavelli A fejedelem című szerzeményében -, hogy mi a jobb, ha félnek az irányítótól vagy ha szeretik? Természetesen egy olyan társadalomban, ahol kimondják, hogy a hatalom egy ember kezében összpontosul, ott óriási felelősséggel is jár, hiszen meg kell szerezni az emberek szimpátiáját a tekintély elvesztése nélkül. Viszont egy kisebbfajta befolyásolásnál az érzelmi labilitás kézenfekvő eszközzé tud válni, ilyenkor egy nem a manipulátortól való félelmet előidéző, hanem a számunkra rossz opció választásától elidegenítő képzetet kell generálni.
Végül, de nem utolsó sorban az egyik legfontosabb eszköz a nyelv. Nem csak a helyes nyelvtan használata ajánlott -, hiszen ki ne nevetné ki a ponyván és bután fogalmazó önjelölt kiskirályt? -, fontos a mondandónkat céltudatosan vezetni, kötöttebb-kötetlenebb szerkezetbe szedni, így felépíteni szépen és logikusan az egész szónoklatot. A másikat elvileg ismerjük, így tudjuk, hogy mennyire kell jól érvelni a meggyőzéséhez. Egyszerűbb "áldozatok" esetén elég szépen fogalmazni, valamint effektív szórendet használni és figyelni a hangsúlyozásnál -, ugyebár általában előre szoktuk tenni az erősebb elemeket -, hanem a tagmondatok megismétlése néha, sőt, legtöbbször jobb hatást tud elérni, hiszen egy állítás annál hihetőbb, minél következetesebben és meggyőzőbben ismétlik. Ezzel az eszközzel tökéletesen lehet az emberek döntéseit befolyásolni, gondolkodását egy általunk meghatározott úton terelgetni úgy, hogy a figyelmét az általunk preferált választási opció felé irányítjuk a célegyenesbe.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése