Az NSDAP (Nationalozialistische Deutsch Arbeitspart) 1919-ben alakult meg. Eleinte Paul von Hindenburg kancellár betiltatta, így illegális volt.
Főként német értékeket képviselt, a versailles-i békét megaláztatásnak tekintette, mivel a kiadások csökkentését, a hadi fejlesztések betiltását és hadsereg létszámának csökkentését tartalmazta, illetve hadi sarcot kellett fizetnie Németországnak.
1919-ben Berlinben felkelések törtek ki, Bajorországban Tanácsköztársaság alakult, ezt a Frei Korps leverte. Ekkor kapta meg Ernst Röhm a „géppuskás király” becenevet.
A bajor tanácsköztársasági mártírok: Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht.
ADOLF HITLER
Osztrák származású katona volt, akit nem vettek fel a bajor hadseregbe, csak 1915-ben. Hollandia környékén gáztámadásban megsérült, ideiglenesen megvakult. Németországban letette a fegyvert.
A háború után a zsidókat okolta a válságért.
Dolchstosslegende („tőrdöféslegenda”): a liberálisak az antant csapatok győzelméért lefizették a németeket.
1919 szeptemberében felvették az NSDAP-ba. Népszerűsége nőtt, kocsmákban tartották a megbeszéléseket.
1920. tőkés támogatókat is megnyerte.
1921 nyara: az NSDAP vezetőjévé választották.
1923. sztrájkok Németországban. Röhm a Sturmabteilung (SA) vezetője.
- november 8-9. sörpuccs: sikertelen, erőszakos hatalomátvételi kísérlet a bajorországi Münchenben.
- Hitler börtönbe került, megírta a Mein Kampf című művét. Jó magaviseletért előbb kiengedték. Börtöni évei alatt az SA létszáma 3 000-ről 20 000-re nőtt.
- A gazdasági válság idején a munkanélküliség megnövekedett. A sorozatos kormányválságoktól félt a nagytőke, támogatta a náci párt hatalomra kerülését.
- Indult a választásokon, a kommunisták száma csökkent, úgyhogy az NSDAP 33%-kal bekerült a parlamentbe. Hindenburg már öreg volt, ezért Hitlert alkancellárnak nevezték ki.
1933. Hitler kancellár lett. A náci kormányt nem ellenőrizte a parlament, mindenhatóvá vált.
- Egy holland kommunista felgyújtotta a Reichstagot. Hitler gyorsan kihasználta az adódó alkalmat és a felelősséget nagyon hamar a kommunistákra hárította, elérve pártjuk betiltását. A tűzvészt kihasználva Hitler elérte, hogy felfüggesszék a weimari alkotmány legfontosabb pontjait, és parlament nélkül, szükségrendeletekkel kormányozhasson. Meghirdette 25 pontját és a fajelméletét.
- A náci ideológia szerint négy csoport van; kultúrateremtők (árjafaj), kultúrahordozók (pl. osztrákok), szolganépek (pl. magyarok) és kultúrarombolók (zsidók).
- Lebensraum-elmélet: Hitler annak a teóriájának keretében használta fel ezt a fogalmat, mely szerint Németország sorsa az, hogy uralmat gyakoroljon a Kelet felett és ezért más országoknak el kell fogadniuk a németeknek a Lebensraum megszerzésére irányuló törekvéseit. A területi hódításokat szükségszerűnek tartották a túlnépesedés és az élelmiszer iránti szükségletek miatt. Ukrajnát a németek például Németország magtárának tartották. A Lebensraum kifejezés rasszista felhangja azt sugallja, hogy az árja fajnak misztikus joga van arra, hogy uralkodjon a körülötte lévő többi országon (Uralkodó nép = Herrenvolk).
1934. június 29. „hosszú kések éjszakája”, Hitler leszámolt a jobboldali ellenfelekkel (pl. Ernst Röhm). Az SA helyett létrehozták a Schutzstaffelt (SS), amelynek vezetője Heinrich Himmler lett.
Hindenburg meghalt, a hadsereg felett is megszerezte a hatalmat.
1935. Nürnbergi törvények: törvény a német vér és német becsület védelméért és az állampolgársági törvény.
1936. Rajna remilitarizálása, fegyverkezési program megkezdése.
Az olimpiát Berlinben tartják.
1938. Anschluss: Ausztriát és Németországot egyesítik.
Müncheni egyezmény: Chamberlaine, Hitler, Csehország között; Németországhoz csatolták a Szudéta-vidéket, a csehek árulásnak tekintették.
A németek növelhették a hadsereg létszámát.
november 9-10. Kristalnacht; központilag megtervezett és irányított, országos zsidóellenes erőszakhullám volt a náci Németországban.
1939. szeptember 1. támadás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése